Articles » Blog » İstanbul Sirkeci'de Gezilecek Yerler

İstanbul Sirkeci’de Gezilecek Yerler

Sirkeci Fatih ilçesinde bulunan ve İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biridir. Farklı tarihi dokusu ve tüm güzelliği ile mutlaka İstanbul gezilerinin rotalarındandır. Sirkeci Haliç’in kenarında bulunduğu için tarih ve muhteşem manzarayı iç içe görebİstanbul Sirkeci’de Gezilecek Yerler

Sirkeci Fatih ilçesinde bulunan ve İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biridir. Farklı tarihi dokusu ve tüm güzelliği ile mutlaka İstanbul gezilerinin rotalarındandır. Sirkeci Haliç’in kenarında bulunduğu için tarih ve muhteşem manzarayı iç içe görebilirsiniz. Semt yıl boyunca oldukça yoğun. Bu nedenle gezinizden önce küçük bir planlama yaparak görmeniz gereken yerleri listeleyebilirsiniz. 

Sirkeci Garı

Semtte en çok ziyaret edilen ve en önemli noktalardan biri Sirkeci Garı’dır. İstanbul’un sembollü olan yerlerden biridir. II. Abdülhamit tarafından 1888 – 1890 yılları arasında yaptırılmıştır. İstanbul konum olarak doğu ve batının buluşma noktası olarak görülmektedir. Bu nedenle bu gar tasarlanırken oryantalist bir şekilde yapılmıştır. Bu şahane yapının mimarı ise alman August Jachmund’dur. 

Yapıda kullanılan taşlar Marsilya’dan özel getirtilmiştir. Yine bu taşlarla birlikte renkli vitraylar ile garın tasarımı tamamlanmıştır. Sirkeci Garı Avrupa’dan gelip doğuya gidecek olanlara uzun zaman hizmet vermiş ve Devlet Demiryollarının iki büyük ulaşım noktasından biri olmuştur. 

Sirkeci Garındaki uyum ve kusursuzluk güzel fotoğraflar çekmek isteyenler içinde oldukça uygun mekânlardan biridir. 

İstanbul Demiryolları Müzesi

Sirkeci Garının içinde bulunan bu müzede Osmanlı dönemine ait evrakları, projeleri, haritaları, vesikaları ve Şark Ekspresine ait olan pek çok malzeme sergilenmektedir. Eski biletler, gişe çalışanlarına ait olan kıyafetler, tren istasyonlarında bulunan pek çok tarihi malzemeyi bir arada bulabilirsiniz. Demiryolu tarihine yakından tanık olmak isteyenler için müzede 300 kadar eser sergilenmektedir. 

Doğubank İş Hanı

Hoybar mahallesinde bulunan Doğubank İş Hanı elektronik malzemelerin bir dönem satışı ve tamir işlerinin yapıldığı merkezlerden biridir. Hala bu handa teknolojik pek çok ürünü spotçularda bulabilirsiniz. 

Büyük Postane

Hoybar mahallesinde bulunan ve mimarisi ile hemen dikkat çeken Büyük postane 1904 - 1909 yıllarında ünlü mimar Vedat Tek tarafından yapılmıştır. Bu şaşalı yapı ilk olarak pota ve telgraf nezareti olarak tasarlanmış olsa da bir süre sonra postane olarak hizmet vermeye başlamıştır. Ülkemizdeki iletişi ve telekomünikasyon alanında kullanılmış olan pek çok eseri burada bulunan müzede görebilirsiniz. 

Büyük Postane hala PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermeye devam etmektedir. 

Hoybar Cami

Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan Hoybar Cami 1473 yılında Hoca Hoybar tarafından yaptırılmıştır. Zamanla yıpranan cami daha sonra Vedat Tek tarafından restore edilmiştir. Tek şerefeli minaresi ve çinileri ile hayranlık uyandırmaktadır. 

Hocapaşa Hamamı

500 yıllık bir geçmişe sahip olan Hocapaşa Hamamı çifte hamam olarak özel tasarlanmıştır. İç tasarımda kesme taşlar kullanılmıştır. Hamam bir dönem depo olarak kullanıldığı için çeşitli deformasyonlara maruz kalmıştır. 1988 yılında ise restore edilmiş ve 2008 yılında bir kısmı Kültür merkezi bir kısmı da çarşı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Vilayet Camii

Sirkeci’de an dikkat çeken yapılardan biri de Vilayet Camii’dir. Cami geçmişi 1344 yıllına kadar uzanmaktadır. Ancak bazı yıpranmalar yaşayan cami daha sonra 1432 yılında Memlüklülerce tekrar yapılmıştır. 1584 yılında ise Osmanlı devleti tarafından camiye eklemeler yapılmıştır. 1868 yılında tekrar restore edilmiş olan cami bugünkü görünümüne 2012 yılında kavuşmuştur.  

Tahtakale

İstanbul’da alışveriş için merkez noktalardan biri Tahtakale olarak karşımıza çıkmaktadır. Arnavut kaldırımları ve sağlı sollu dükkânlarla dolu olan bu mekânda aradığınız ne var ise kolayca bulabilirsiniz. Hatta Tahtakale’de pek çok kahve çeşidini de en taze haliyle bulabilmektesiniz. Tam bir alışveriş cenneti olan Tahtakale’de çok fazla seçenek ve kalite seneği beğeninize sunulmaktadır. 

Tüm bu gezinizden sonra Sirkeci’de keyifli bir yemek yemek için ise ünlü gurmelerin ve çok sayıda turistin uğrak noktası olan Güvenç Konyalı’yı tercih edebilirsiniz. Konya’nın en ünlü lezzetlerini bir arada bulabilirsiniz. Sirkeci’nin en nezih mekânlarından biri olan Güvenç Konyalı’da ailenizle, arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle eşsiz lezzetleri tadarken aynı zamanda keyifli dakikalar geçireceksiniz. 

Tatlı ile damaklarınızı şenlendirmek isterseniz Sirkeci’de kesinlikle ilk tercihiniz Tatlıcı Safa olmalıdır. Oldukça fazla soğuk ve sıcak tatlı seçenekleri arasında tercih yapmakta oldukça zorlanacaksınız. Ayrıca tüm ürünler kaliteli ve taptaze olarak sizlere sunulmaktadır. Dilediğiniz özellikte tatlıyı bulabileceğiniz bu adresten ayrılırken çok mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz. 

Esra Çakıroğlu Çelik

Yorumlar

You must sign up to review / ask a question about a product.

No products are available in your cart.